Trendy ve výplňových materiálech

Jak na ekologické balení? Je lepší výplňové materiály recyklovat a jde to vůbec?

Obalový materiál je stále aktuální otázkou pro nejen všechny, kdo mají internetový obchod, ale i distribuční a výrobní firmu a potřebují posílat mnoho balíčků. Jde nejenom o krabice, ale také o výběr vhodné výplně. Ta by měla být dostatečně efektivní hlavně z hlediska ochrany zboží při přepravě, ale zároveň je dobré volit i více ekologické varianty. Jaké máte možnosti a jak to udělat, aby byla spotřeba výplňového materiálu co nejmenší?


Druhy výplňových materiálů

V dnešní době je velkou výhodou poměrně široké spektrum nejrůznějších výplňových materiálů. Můžete se tak rozhodovat hned podle několika různých parametrů a snadno zvolíte tu nejvhodnější variantu pro vaše konkrétní použití. A na co se při výběru nejlepšího výplňového materiálu zaměřit? S tím vám mohou pomoci následující body. Jednotlivé otázky si položte před výběrem.

  • Cena za výplňový materiál
  • Tvarovatelnost a měkkost
  • Dostatečná ochrana zboží při přepravě
  • Ekologický aspekt


A jak jsou na tom některé často používané materiály? Pojďte se podívat na charakteristiku každého z nich a sami si určete, jestli to bude ta správná volba. Všechny z nich najdete na internetovém obchodě, kde si je snadno objednáte za výhodné ceny.

Vzduchové polštářky

Fixace zásilky v kartonové krabici je možná díky praktickým vzduchovým polštářkům. Ty jsou relativně velké a měkké, ale zároveň téměř nic neváží. Dají se tak v některých případech použít i ve větším množství. Oddělení je jednoduché díky perforovaným částem. Vzduchové polštářky můžeme dodávat, jak již v nafouknuté variantě, která bohužel může zabírat více místa pro skladování. Pokud jich tedy potřebujete větší množství, nezapomeňte to promyslet i s ohledem na dostatečný prostor v místě, kde zásilky balíte. Anebo je můžeme dodávat i v rolích ještě nenafoukané, takže zabírají minimum místa, a to i při přepravě, ale je potřeba si ještě pořídit stroj určený na foukání polštářků. Použití samotných vzduchových polštářků většinou nestačí, protože jde o poměrně velké kousky. Ty tak může být vhodně doplnit například bublinkovou fólií nebo flo-pakem, který se přizpůsobí zbývajícímu místu a dokonale vyplní i poslední skuliny v krabici.

 

Flo-pak

Díky svému opravdu jednoduchému použití jsou velmi oblíbená fixační tělíska flo-pak. Ta mohou být vyrobena z plastových materiálů, ale například i z kukuřice, aby se jednalo o více ekologickou variantu. Skvěle se hodí především pro doplnění dalších druhů výplní, kdy zadělají zbývající mezery a perfektně vyplní balíček, aby se přepravovaná věc nijak nehýbala. Nejčastější využití je pro zasílání dražších dárků, protože flo-pak je velmi čistý a elegantní výplňový materiál, který dodá zasílanému dárku elegantní vzhled.

 

Mačkaný papír nebo kartonová střiž

Kromě výše uvedených variant se můžete rozhodnout pro používání mačkaného papíru nebo kartonové střiže. Jde o tužší materiál, se kterým dobře vyplníte zbývající místo v krabici. Mačkaný papír je také cenově příznivou a velmi universální variantou. Tento způsob balení je ideální i díky možnosti jednoduchého vytřídění do papírového odpadu.

Výhodou mačkaného papíru nebo kartonové střiže může být snížení nákladů z dlouhodobého hlediska. Funguje to díky tomu, že si můžete zakoupit speciální stroj na mačkání papíru či tvorbu kartonové střiže. Snadno si tak vytvoříte víceméně nekonečné množství výplňového materiálu a můžete takto recyklovat nepotřebný papír nebo kusy kartonů, které se taktéž tvoří ve vašich skladech díky přijmu zboží. Pořízení vlastního stroje tak může představovat jednu z výrazněji ekologických variant při výběru výplňového materiálu. Zpočátku se může zdát investice do nákupu vlastního stroje jako relativně vysoká, ale pokud odesíláte větší množství balíků, poměrně rychle se vám vložené prostředky vrátí na úsporách za nákup samotného výplňového materiálu. Anebo Vám kartónovou střiž můžeme nabídnou rovnou hotovou v balících po 10 kg. Kartonová střiž se hodí hlavně ve strojírenství a opravárenství, kde se odesílají často těžké balíky, které je potřeba dostatečně ochránit před poškozením.


Oblíbené ekologické varianty

Protože se stále více zákazníků, ale i firem jako takových zajímá o dopad jejich činnost na životní prostředí, je žádoucí, aby byl výplňový materiál ekologický. Oblíbená tak jsou fixační tělíska z kukuřice či jiného rozložitelného materiálu. Nevýhodou však je fakt, že na první pohled mohou vypadat jako plastová. Pro jasné vytvoření ekologické balení tak můžete sáhnout například po mačkaném papíru nebo kartonové střiži, u kterých není pochyb, z jakého druhu materiálu jsou vyrobeny.


Více druhů výplní

Aby bylo možné připravit balení co možná nejlépe, je potřeba zvolit takové výplně, které se k daným předmětům nejvíce hodí. V praxi se tak vyplatí mít připravené alespoň dvě různé varianty, ze kterých můžete víceméně libovolně vybírat a mohou se i vzájemně doplňovat.

V praxi to často vypadá tak, že e-shopy kombinují třeba i více různých variant, aby bylo možné předměty v balení opravdu zafixovat. Mnohdy je navíc kladen důraz i na rychlost a ekonomiku balení.


Více velikostí krabic pro snížení spotřeby výplně

Jedním ze způsobů, jak snížit množství spotřebovaného výplňového materiálu, je používání správně velkých krabic. Pokud je sortiment obchodu širší, znamená to pořízení hned několik různých velikostních kategorií obalů. Lépe tak zvolíte správnou krabici a ušetříte nejenom množství výplně, ale také prostor při přepravě, což je svým způsobem také ekologické, protože se díky tomu vejde do dodávky, kamionu a podobně třeba o balík navíc.

Aby to mohlo fungovat, je dobré proškolit také zaměstnance. Měli by vědět, po jakých krabicích kdy sáhnout a jak to udělat, aby byl i použitý materiál co možná nejlevnější.


Ekologické lepicí pásky

Pokud už použijete ekologickou výplň, byla by velká škoda zkazit to přelepením plastovou páskou. Naštěstí i tady existují ekologické varianty. I pásky založené na papírovém složení jsou velice pevné, aby mohly poskytnout dostatečnou oporu balíku. Takovou krabici je následně možné víceméně bez problémů ihned recyklovat. U papírových lepicích pásek si však musíte dávat dobrý pozor na to, aby byly opravdu kvalitní a pevné. Pro těžší zásilky tak může být v některých případech stále lepší klasické plastové pásky.