Fólie a jejich dělení


Fólií existuje mnoho druhů a to především v obalovém průmyslu, v automobilovém a stavebním průmyslu a i v ostatních jich najdeme spousty. My se budeme věnovat hlavně balícím fóliím.

Druhy balicí fólie:

Hlavní rozdělení je dle použitého materiálu:

Průtažná fólie LLDPE – jedná se o fólie, kterým se říká smrštitelné, ale za studena, nebo také slengový výraz strečka a smrštitelka. S fólií se pracuje tak, že se při balení natahuje, a po obalení má fólie tendenci se smršťovat (stahovat) a tím velmi kvalitně fixovat balené zboží.

Použití: průtažné fólie strojní i ruční májí širokou škálu použití a nejčastěji se využívají na balení palet, jako ochrana proti prachu, vlhkosti, vodě. Při použití silnější tloušťky i částečně proti mechanickému poškození. Díky lepivosti fólie dokáží zčásti nahradit i lepicí pásku, díky tomu se využívají např. na balení různých tyčových materiálů a díky absenci lepidla i v nábytkářské průmyslu na balení skříní, sedacích souprav atd. Tím, že je fólie dostatečně pružná, je její výhodou balení nerovných částí a balení velmi členitě poskládaného zboží na paletách, na které fólie velmi kvalitně přilne i přes nerovnosti. Vzhledem k těmto vlastnostem je tento druh fólií velmi oblíbený u firem na stěhování, které mají velmi široký záběr druhů baleného zboží od nábytku, přes nádobí, obrazy, knihy, koberce, oblečení a na to všechno může být vhodná právě průtažná streč fólie.

Smrštitelná fólie teplem LDPE – jedná se o fólii, která se pro zabalení musí ještě smršťovat většinou nějakým tepelným zdrojem o teplotě 180 – 200 o Celsia. Tepelným zdrojem může být buď hořák nebo teplovzdušná pistole. V neodborném prostředí se tomuto druhu fólie také někdy říká: klasický igelit. V předchozích letech byl tento druh fólií hojně využíván, protože jiné druhy fólií nebyly k dispozici, převážně na balení palet, od kterého se postupně z důvodu drahého balení postupně upustilo. Pozůstatky tohoto druhu balení ještě zůstali v menší míře ve stavebním průmyslu a to hlavně u výrobců cihel. A to většinou z důvodu umísťování reklamy na paletách se svými výrobky z důvodu snadného reklamního potisku na fólii. V současné době se smrštitelné fólie poměrně hojně využívají pro tvz. skupinové balení, tj. balení několika menších druhů výrobků dohromady nebo i jednotlivě. Ve skupinovém balení se dají využít kartonové krabice a smrštitelné fólie.


Hlavní rozdíl mezi fóliemi:

LDPEsmrštitelná fólie za tepla – igelit

LLDPEprůtažná fólie streč, smršťovačka za studena

nákup online