Ekologické balení zásilek je trend. Jak na něj?

Zákazníci dnes bývají čím dál citlivější na to, jak zabalená jim přijde jejich zásilka.

Stále rostoucí citlivost zákazníků na ekologii a trvale udržitelný rozvoj vede k tomu, že balit ekologicky už není jen o našem rozhodnutí. Nejde už ani o pouhý marketingový tah. Jde o nutnost. Zákazníci nás jinak properou na sociálních sítích a třeba si příště raději objednají u konkurence. Vše se dostává až do tak absurdních situací, kdy jsou zákazníci ochotni připlatit si za eko balení, na což jim nakonec přijde zásilka v kartonu poslepovaném ze starých obalů. Tohle nedělejte! Udržte si kulturu prodeje i co se týče balení. Rozhodně však vsaďte na eko balicí materiály a stejně tak se držte dalších zásad ekologického zasílání. Tím je například správně velká kartonová krabice.

Na velikosti záleží

Posíláte zákazníkovi třeba malé náhradní díly? Velké e-shopy by vám mohly povídat o negativní pověsti, kterou získaly, když podobně malé zásilky zasílaly ve velkých kartonových krabicích místo toho, aby využily třeba pouhé kartonové obálky. Používání plně recyklovatelných obalů totiž není jediným aspektem trvalé udržitelnosti. Uhlíková stopa se zvyšuje i tím, jaký prostor zabere zboží při své přepravě. Udržitelný obal je i takový, který pak najde u příjemce, tedy u zákazníka, další upotřebení.

Ekologické zvenčí i zevnitř

Obaly pro zasílání splňující parametry trvalé udržitelnosti by měly zanechávat minimální uhlíkovou stopu od procesu své výroby, až po doručení k zákazníkovi. Musí být 100% recyklovatelné, navíc nejen co se týče krabice. Stejně recyklovatelným musí být fixační a výplňový materiál i lepicí páska. Zákazník nechce strhávat lepicí pásku z krabic. Žádá ji v recyklovatelné papírově formě. Trendem se tak staly opět papírové lepicí pásky, ale též výplně, jako kartonová střiž či mačkaný papír.
 
Hitem mezi výplňovým materiálem bývají ekologická polystyrenová tělíska flo-pak bio, známá jako fixační tělíska flopak. Jsou velice lehká a obsahují až 99 % vzduchu. Jde o ekologicky, a dokonce přírodně rozložitelný materiál. Nejde o žádný kompromis při ochraně přepravovaného zboží. To chrání i při nešetrném zacházení. Mají navíc velice specifický a chytrý systém fixace. Jejich tvar v podobě osmičky umožňuje, aby se do sebe jednotlivá tělíska lépe zaklínila. Díky tomu zboží lépe fixují. Ekofixační materiál dnes dokáže skvěle nahradit tradiční bublinkové fólie i jiné polystyrenové výplně.

Přesné a chytré poštovní krabice

Moderní poštovní krabice dnes nabízí nejžádanější rozměry e-shopy i zásilkovými firmami, který mnohdy levnější doručení podmiňují přesnými rozměry krabic. Hitem jsou e-krabice, které šetří člověku hodiny potřebné na balení zásilky, ale též balicí materiál. E-krabice mají patentované uzavírání Colompac® s integrovaným odtrhávacím proužkem umožňujícím snadné otevření. Rychlouzavírací krabice se rovněž snadno skládají a uživatelé je oceňují i pro snadné balení zpátky zasílané zásilky. Tyto krabice se nazývají Return® Box a byly vyvinuty pro obousměrné zasílání. E-krabice též minimalizují množství používaného doplňkového balicího materiálu.

Nepodceňujte sílu ekologického balení

Nad ekologičností balení se rozhodně neoplatí mávnout rukou. Investice do něj se vyplatí. Využijte ochotu zákazníků připlatit si za eko balení. Na oplátku jim nabídněte třeba poděkování, že spolu s vámi myslí na trvale udržitelný rozvoj, či zákazníkům doporučte, co s krabicí, ve které jim přišlo zboží. Nemusí se hned recyklovat. Dříve se může v rámci rodinného kreativního tvoření proměnit na mnoho krásných a užitečných věcí. Na recyklaci je dost času i později.Související produkty