Není pytel jako pytel. Aneb i pytle na odpad jdou s dobou!

Možná si řeknete obyčejný pytel. Víte ale, že i na první pohled obyčejný pytel může mít spoustu podob?

A tudíž i využití v každodenním životě a provozu domácností nebo firem?

Pytle na odpad, suť, zatahovací pytle, sáčky do koše. To všechno jsou pytle. Každý z nich ale primárně slouží k poněkud jinému účelu. To ale neznamená, že jej nemůžeme využít k účelu jinému. Můžeme, ale za předpokladu, že zvolíme ten správný typ!

Pytle na odpadky

Najdeme je téměř v každé moderní domácnosti. A žádná rodina by bez nich snad ani nemohla efektivně fungovat. Na mysli máme klasické pytle na odpad neboli pytle odpadové. Zbavují nás směsného odpadu a tím přispívají k čistotě a pořádku. Vybírat můžete mezi malými sáčky do odpadkových košů, ale také velkými odpadovými pytli, které využijete kromě odpadků třeba i při skladování sezonního oblečení.

Různé velikosti i barvy

Na trhu najdete odpadové pytle různých velikostí a barev. Bílé, průhledné, zelené, žluté i černé. Barevné rozlišení není náhodné. Používání různých barev pytlů na odpad úzce souvisí také s barvou suroviny, které se zbavujete, viz níže:
černá = smíšený odpad
červená = nebezpečný odpad
modrá = papír
zelená = sklo
žlutá = plasty

Správné třídění odpadu je z ekologického hlediska velmi důležité. Více než barva vás zřejmě bude zajímat jejich velikost a pevnost. Velikost čili objem pytle volte s přihlédnutím k velikosti odpadkového koše. Menší třicetilitrové jsou vhodné do malých odpadkových košů, do těch větších využijete spíše šedesátilitrové a sedmdesátilitrové, které pojmou větší objem odpadu a mají i větší nosnost.

Zatahovací pytle s páskou

Skvělým vynálezem dnešní doby, na který jsme si již téměř všichni zvykli jsou zatahovací pytle do koše vybavené zatahovací páskou, která nejen zabrání vypadnutí jeho obsahu, ale usnadní manipulaci při vytahování pytle z koše. Je to právě tato páska, která klasickým pytlům na odpadky dává zcela nový rozměr. A právě v zatahovacích pytlech můžete skladovat třeba sezonní oblečení, deky, polštáře a další lůžkoviny, zkrátka měkký materiál bez ostrých hran všeho druhu. Předměty pevné a s ostřejšími hranami nebo zahradní odpad patří do pytlů ze silnějších materiálů, jako jsou například velmi pevné a odolné pytle na suť, které se jen tak neprotrhnou.

Zaměřeno na tloušťku

Dalším parametrem při výběru pytle by měla být síla jeho materiálu neboli tloušťka. Ta se udává v mikronech. Čím je tato cifra vyšší, tím bude pytel pevnější a odolnější. Zatímco malý pytel do odpadkového koše má tloušťku 12 mikronů, u většího pytle na odpad je více než trojnásobná. A zmíněné pytle na suť jsou více než dvanáctkrát silnější. Tyto pytle jsou v podstatě neprotrhnutelné a skladovat v nich spolu se sutí můžete i další hrubý materiál.

Při opakovaném nákupu pytlů na odpad si zapamatujte, jaký objem používáte, případně si ponechejte štítek z roličky, aby pytel na odpadkový koš vždy perfektně pasoval. Není na škodu si koupit do zásoby více balení. Pytle v roli jsem maximálně skladné a je dobré je mít vždy po ruce.