Jak vybrat tu správnou obálku?

Už se vám stalo, že jste přemýšleli, jaká obálka se zrovna hodí pro Váš obsah?

Ztrácíte se v tom, kolik materiálů na výrobu obálek existuje a co jejich označení znamená? Při výběru té správné obálky je nutné vzít v potaz velikost, křehkost a ochranu obsahu. Mnohem menší důraz můžete klást na způsob uzavření a vzhled.

Základní rozdělení obálek dle druhu materiálu:
Dopisní /poštovní/ obálky jsou vlastně nejklasičtější typ obálek se kterým se každý z nás potkal, potkává a potkávat bude, většinou je všichni označujeme i slovem poštovní nebo klasické, jsou ty nejpoužívanější obálky. Většinou jsou bílé, papírové a využívají se pro zasílání maximálně několika archů papíru, ať je to dopis, dokument, fakturu nebo jiná písemnost. Na přední straně může být obálka opatřena okénkem. Na trhu je možné v současnosti koupit klasické poštovní obálky i v různých barvách, s potiskem, úřední verze atd., ale to nic nemění na tom, že klasické poštovní obálky v bílé barvě jsou stále ty nejvíce používané obálky.

 
dopisní obálky
 
Kartonové obálky se vyrábí z 3 vrstvé vlnité lepenky tzv. mikrovlny anebo ze skládačkové 1vrstvé lepenky, které zaručují jejich pevnost a odolnost vůči zalomení. Obálky jsou opatřeny samolepicím bezpečnostním proužkem a integrovaným proužkem pro snadné otevření. U nás naleznete kartonové obálky mnoha rozměrů a typů, a tak je lze využít na široké množství obsahu, můžete zasílat vše od CD/DVD, přes dokumenty, katalogy, kalendáře, knihy, textil až po například náhradní díly. Díky jejich pevné a kvalitní konstrukci jsou ideálním řešením pro každého, a hlavně kartonové obálky jsou 100% ekologické. V našem e-shopu si můžete vybrat ze široké nabídky rozměrů, barev a také typů kartonových obálek.
 
kartonové obálky
 
Bublinkové obálky se skládají ze dvou vrstev – kraftového papíru a bublinkové fólie. Díky této konstrukci jsou bublinkové obálky vhodné i pro křehčí předměty, protože díky vzduchu v bublinkách dochází k částečné ochraně obsahu před nárazy a pády. Problém, který poslední dobou provází bublinkové obálky je jejich recyklace, ale je to zbytečný problém, když totiž z obálky bublinkovou fólii vytrhnete, můžete pak jí a papír vhodit do odpovídajících kontejnerů.
 
bublinkové obálky
 
Plastové obálky jsou neprůhledné a také odolnější než papírové. Jsou vyrobeny z měkkého plastu se zesílenými spoji a jsou velice odolné proti poškození. Obsah chrání před ušpiněním, vlhkostí, prachem anebo fyzickým poškozením. Obálky jsou vybaveny samolepicím proužkem, který po svém použití chrání obsah i před nechtěným vniknutím, protože pokud by se kdokoliv pokusil klopu obálky odlepit, poškodil by jí. Hodí se pro balení textilu, tiskovin nebo jiných nerozbitných zásilek. Mezi plastové obálky se řadí také tzv. plastové poštovní tašky, což jsou vlastně obálky, které jsou navíc opatřeny odnosným uchem. V našem e-shopu můžete zakoupit plastové obálky různých barev a velikostí.
 
plastové obálky
 
Jak určit správnou velikost obálky?
Většina obálek má označení skládající se z písmena a čísla. Existuje jednoduchá pomůcka, podle níž určíte velikost papíru, jenž se do obálky vejde. Jeden přiklad za všechny s obálkou C4, když si totiž za písmeno C dosadíte A, vidíte A4 – standardní velikosti papíru, takto to funguje i ostatních označení. Samozřejmě jsou na trhu i obálky, které neobsahují značení formátu, ale pouze velikosti udávanou v mm, tam je pak vhodné obsah přeměřit a na základě těchto údajů zvolit vhodnou velikost, ale vždy musíte počítat s tím, že vnitřní rozměr obálky je vždy o něco menší, než je uvedeno v popise. U kartonových obálek uvádíme rozměry jak vnitřní, tak vnější včetně možnosti maximální možné výšky.

Jak lze obálky uzavřít?
U obálek určených pro poštovní styk existují pouze dva typy možností. Tradiční proužek, který je nutné navlhčit pro aktivaci lepidla a pak obálky opatřené samolepicím proužkem na klopě, ty jsou v současnosti tím nejrozšířenějším typem. Některé typy obálek jsou pak také opatřeny tzv. integrovaným proužkem opatřeným perforací pro snadné otevření zalepené obálky, viz. kartonové obálky v naší nabídce


Související produkty