Obálky – druhy, využití, rozměry

Orientujte se ve světě obálek. Zjistěte, proč se obálky někdy nazývají tašky i když tašky vlastně nejsou.

Základní rozdělení obálek vhodných pro poštovní účely:

poštovní dopisní obálkyDopisní obálky papírové – jedná se o nejběžnější typ poštovních obálek se kterými se potkáváme. Nejčastěji se využívají na zasílání dokumentů, faktur, vyúčtování, direct mailingu a samozřejmě i u soukromé korespondence. Standardní dopisní obálky jsou vyráběny v bílé barvě, s nebo bez okýnka, samolepicí či s navlhčovacím lepidlem a v široké škále rozměrů.

 
kartonové obálky
Kartonové obálky jednovrstvé
z bílé skládačkové lepenky (350 g/m2) – jsou ideální kombinací pevnosti a nízké váhy. Používají se například na zasílání, katalogů, knih, dokumentů nebo DVD.
 


kartonové obálky hnědéKartonové obálky z hnědé třívrstvé mikrovlny – jsou vyrobeny z velmi pevného a odolného materiálu, jsou odolné vůči roztržení a ohýbání. Obálky jsou opatřeny skládaným dnem a boky, což umožňuje zasílání i objemnějšího obsahu, a samolepicím proužkem pro snadné uzavření. Kartonové obálky z mikrovlny jsou ideální pro zasílání CD, DVD, prospektů, tiskovin, katalogů, kalendářů nebo fotografií.

 
bublinková obálkaBublinkové obálky – se skládají ze dvou vrstev: vnitřní – bublinková fólie, která tlumí vibrace a nárazy, vnější – kvalitní pevný papír. Díky použití bublinkové fólie, jsou obálky lehké a nezvyšují tak cenu poštovného při jejich využití. Všechny bublinkové obálky jsou opatřeny samolepicím proužkem pro snadné uzavření. Využívají se především pro zasílání křehkého a citlivého zboží, reklamních předmětů, drobných dílů, ale též textilu či obuvi.
 
foliové obálky
Fóliové obálky – obálky na doklady
– jsou opatřeny samolepicím proužkem pro snadné připevnění k zásilce. Do obálky se po jejím zalepení nelze dostat bez poškození. Fóliové obálky se nejčastěji využívají pro zasílání faktur, manuálů nebo přepravních listů přímo na zásilce.
 plastové poštovní obálkyPlastové obálky – poštovní plastové tašky z pevného materiálu a zesílenými spoji. Neprůhledný odolný obal ochrání zboží před poškozením, vlhkostí a prachem. Speciální samolepicí proužek zajišťuje její neprodyšné uzavření a nelze ho opět odlepit bez poškození. Plastové obálky jsou vhodné pro zasílání měkkých produktů, a proto se v posledních pár letech stále častěji využívají v e-shopech s oblečením a galanterií.   
 
 
poštovní taškaProč se někdy říká obálkám tašky?
Někdy se u popisu obálek setkáte s označením „taška“ nebo „poštovní taška“. Toto označení je spojené s otvíráním obálky. Pokud je otvírání (uzavření) umístěno na užší straně, připomíná pak obálka svým tvarem a otvorem tašku, odtud poté pramení označení taška.Obálky a jejich rozměry:
Standardní rozměry obálek definuje mezinárodní norma ISO 269 a jsou uvedeny v mm
Formát Velikost (š × v) Formát obsahu
DL 220 × 110 vejde se do ní 1/3 A4 (dvakrát přehnutá A4)
C7/C6 162 x 81 vejde se do ní 1/3 A5 (dvakrát přehnutá A5)
C6 162 × 114 vejde se do ní A6 (dvakrát přehnutá A4)
C6/C5 229 × 114 vejde se do ní 1/3 A4 (dvakrát přehnutá A4)
C5 229 × 162 vejde se do ní A5 (jednou přehnutá A4)
C4 324 × 229 vejde se do ní A4
C3 458 × 324 vejde se do ní A3
B6 176 × 125 obálka formátu C6
B5 250 × 176 obálka formátu C5
B4 353 × 250 obálka formátu C4
E4 400 × 280 B4
Tyto rozměry a formáty obálek jsou určeny pro poštovní styk. Obálky určené pro jiné účely, se mohou svými rozměry i formáty odlišovat a jsou vyráběny na zakázku.

Kompletní nabídku obálek naleznete v našem e-shopu