Jakou vybrat krabici a obalový materiál pro stěhování?

Správně vybraný obalový materiál Vám ušetří spoustu času a stresu při stěhování

Ve chvíli, kdy již víme, že se budeme stěhovat je vždy dobré si v klidu sednout a vše řádně naplánovat, ale hlavně si sepsat co vše budeme stěhovat. Protože když víme co, tak se nám lépe řeší jak a v čem. I když někteří již v současné době využívají služby, které Vás nejen přestěhuji, ale také vše zabalí, stále je velký počet nás ostatních, co si balí vše sami.
Proto je dobré si věci ke stěhování rozdělit do základní skupin, např.: nábytek, bytové doplňky, elektroniku, oblečení a boty, knihy, nádobí, hračky, různé drobnosti, tašky a kabelky atd. a pro každou z těchto skupin si pořídit ten nejvhodnější obalový materiál. A jelikož jsme si vědomi, že ne všichni se v obalovém materiálu orientují, připravili jsme pro Vás malý návod, který by Vám měl výběr vhodných obalových materiálů usnadnit.


Doporučený obalový materiál pro Vaše stěhování:

  • Skříně, komody, vitríny, knihovny, různé police a další větší nábytek je vhodné obalit stretchovou fixační fólii, pokud tento nábytek má volně ložené police nebo šuplíky je lepší tyto vyjmout a samostatně obalit. Pokud nábytek obsahuje skleněné plochy nebo stěhujeme zrcadla je vhodné na jejich zabalení použít bublinkovou fólii nebo vlnitou lepenku a ty zafixovat lepicí páskou. Pro lepší ochranu hran nábytku je možné též použít kartonové hrany, které chrání rohy před poškrábáním nebo promáčknutím.

 

  • Sedací soupravy, pohovky, křesla, židle, matrace stačí obalit průtažnou fixační fólii. Pokud můžete polštáře sundat, je lepší tyto obalit samostatně do fólie anebo pokud jsou menší, vložit je do igelitového pytle. Koberce při stěhování stačí obalit fixační fólií nebo přelepit lepicí páskou.

 

 

  • Domácí spotřebiče velké (lednice, pračka, myčka, mrazák, mikrovlnná trouba atpod.) by bylo ideální přepravovat v originálních obalech, ale málokdo z nás, má možnost tyto obaly uchovávat. Takže pro stěhování musí zvolit jiný typ obalu. S ohledem na "křehkost" těchto spotřebičů je vhodné je obalit vlnitou lepenkou a tu poté zatáhnout fixační fólií. V případě, že spotřebiče obsahují pohyblivé volné části, je vhodné tyto vyjmout a zabalit samostatně.

 

  • Elektronika (počítače, televize, monitory, hi-fi, rádia, kávovary, konvice, tiskárny atd.) jsou velmi náchylné na přepravu, ideální případ by byl originální obal, ale ten většina z nás již nemá k dispozici. Řešením bývá zvolení kartonové krabice, která velikostí co nejvíce odpovídá tomu, co budeme balit. Můžete se podívat přímo na nabídku krabic na stěhování anebo na kartonové krabice pětivrstvé, které jsou pevnější a snesou větší zátěž. Pro zabránění pohybu přístroje v krabici je dobré ho něčím obložit. Využít se dá něco z domácnosti (ručníky, utěrky, deky, staré noviny) anebo fixační obalový materiál, např. balicí papír, fixační tělíska FLO-PAK, bublinkovou fólii.

 

 

  • Knihy, doklady, tiskoviny, fotografie atd. se nejsnadněji stěhuji v kartonových krabicích. Knihy a různé tiskoviny lze velmi snadno vložit do krabice na stěhování s vyseknutými úchyty pro snadnou manipulaci. Raději zvolte menší rozměr krabice, aby obsah nebyl příliš těžký. Krabice vždy řádně zafixujte lepicí páskou. Doklady, důležité dokumenty a fotografie je vhodné již delší dobu před stěhováním uložit do archivačních nebo úložných krabic, popsat je a po přestěhování je nechat takto uložené.

 

  • Nádobí (hrnce, sklo, talíře, příbory, nože atd.) se nejlépe přepravuje v uzavřených krabicích na stěhování anebo lze využít i kartonové přepravky. Vždy je důležité jednotlivé kusy samostatně zabalit, můžete k tomu použít balicí papír nebo bublinkovou fólii a hlavně krabici vždy vyplnit tak, aby nedocházelo k pohybu obsahu.

 

  • Doplňky, lustry, lampy, obrazy, zde záleží, zda jde o křehké či odolnější kousky. Odolnější kousky je ideální vkládat do krabic a prokládat balicím papírem, křehčí je vhodnější obalit bublinkovou fólii a skládat tak, aby nedocházelo během transportu k posunům v krabici. Na obrazy je vhodné buď zvolit přímo krabici na obrazy anebo je obalit bublinkovou fólii a tu zafixovat lepicí páskou. Pro stěhování lustrů a lamp je vhodné zvolit odpovídající pětivrstvou kartonovou krabici a tu vyložit buď bublinkovou folii anebo vysypat polystyrénovými tělísky.