Jaké jsou formáty papíru a kde se jednotlivé formáty používají?

K čemu se používají jednotlivé formáty papíru? Proč je některý formát A a jiný C?

Když se podíváte kolem sebe, zcela jistě uvidíte minimálně jeden papír A4. Je to tím, že je to standardní velikost papíru do tiskárny a také jedna z nejběžnějších velikostí bloku do kterého si píšeme poznámky. Ale velikost A4 je pouze jedním z formátů papíru, které nás běžně obklopují. A jelikož nás všechny může označení formátů trošku mást, připravili jsme pro Vás jednoduchý přehled běžně používaných formátů.

Standardem formátů papíru užívaných v Česku je mezinárodní standard ISO 216, ten definuje tři řady formátů: A – základní řada, B – rozšiřující řada (polygrafie), C – formát určený pro obálky. Velikost formátů je definována v milimetrech.

Standardní formáty papíru


Formát A
format papiru A


Základní rozměr A0 má obsah přesně 1 m2. Poměr mezi šířkou a výškou listu je 1:√2 (tedy zhruba  1:1,414). Poměr délek stran je zachován při každém přeložení delší strany archu na polovinu. Nejčastější využití: technické kresby, filmové i volební plakáty, mapy, flipcharty, dárkový papír, kalendáře, plakáty, dopisy, časopisy, formuláře, sešity, katalogy, výstupy z laserových tiskáren a kopírek, zápisníky, školní sešity, pohlednice, letáky, poznámkové bloky atd.






Formát B
format papiru A



Obsah archů formátů B je geometrickým průměrem listů z řady A. Rozměr B1 je tedy velikostí mezi A0 a A1, s obsahem ?1⁄√2 m2 (0,707 m2). Formát B0 je proto široký přesně 1 metr a další archy velikosti řady B mají šířku půl, čtvrt metru atd. Nejčastější využití: knihy, noviny, vizitky, etikety, hrací karty atd.







Formát C
format papiru C



Obálky ve formátech řady C mají stejný poměr stran jako formáty A i B (tedy 1:√2), proto se perfektně hodí pro archy obou tříd. Například obálka C4 tak bez problému pojme nepřeložený list papíru A4. Nejčastější využití: obálky pro papíry A4: nepřeložené (C4), jednou přeložené (C5), dvakrát přeložené (C6) atd.