Proč jsou některé kartonové krabice pevnější než jiné?

Zjistěte, jak typ papíru ovliňuje pevnost, cenu i využití kartonových krabic.

Pevnost a odolnost kartonových krabic se odvíjí od typu materiálu použitého při jejich výrobě. Standardně používané kartonové krabice jsou vyráběny z třívrstvých, pětivrstvých a sedmivrstvých vlnitých lepenek. A právě typy papíru použité na výrobu vlnité lepenky ovlivňují pevnost krabic.

Vlnitá lepenka je papírový materiál, který se skládá z jedné až čtyř vrstev hladkého a jedné až tří vrstev vlnitého papíru. Hladký papír je tzv. krycí a vlnitý tzv. fluting. Z počtu použitých vrstev se poté odvíjí název lepenky, dvou až sedmivrstvá. Kvalita papíru jak pro hladké, tak i vlnité vrstvy může býti rozdílná. Není nutné například při výrobě třívrstvé vlnité lepenky použít oba hladké papíry ve stejné kvalitě, je možné pro vnitřní část použít slabší a pro venkovní silnější papír.
vlnitá lepenka rozdělení

Typy papíru používané při výrobě vlnité lepenky

Krycí papíry hladké:
KRAFTLINER – papír o základní hmotnosti od 120 g/m2, převážně z bělené nebo nebělené sulfátové buničiny, pro krycí vrstvy vlnité lepenky. Je vyroben min. s 80% podílem sulfátové buničiny Základem papíru je buničina, která je vyrobená sulfátovým procesem, jehož hlavní surovinou je ve většině případů jehličnaté měkké dřevo. Díky svému složení z nových a dlouhých vláken má mnohem vyšší ochranné vlastnosti, a to nejen při změnách klimatu, jako je například zvýšená vlhkost či chlad. Má také daleko vyšší pevnost při proražení krabice. Cena kraftového papíru je poměrně vysoká, ale díky vysoké pevnosti a odolnosti je ve výrobě nenahraditelný.


TESTLINER – vícevrstvý papír vyráběný většinou z recyklátů, ale může obsahovat i vrstvu kraftlineru. Podle složení jednotlivých vrstev rozlišujeme testliner 1, 2 a 3.  Od složení jednotlivých vrstev papírů se odvíjí kvalita a pevnost lepenky, počet přítomnosti recyklovaných vrstev snižuje odolnost proti průtlaku či proražení. Krabice jejichž vrchní krycí hladký papír je testliner, nejsou vhodné pro použití v případech, kdy dochází ke klimatickým změnám, jako je například chlad a vlhkost. Cenově je tento papír na rozdíl od kraftlineru cenově výhodnější.

SCHRENZ (šedák) – jedná se o nejméně kvalitní papír, který se používá pouze jako vnitřní krycí vrstva. Papír je vyroben  pouze ze směsného sběrového papíru.

Zvlněné papíry tzv. fluting:
HALBZELLSTOFF (polobuničina) - velmi pevný polobuničitý papír vyrobený z dřevěných vláken, který je odolný proti nárazům. Používá se pro nejkvalitnější obaly a je velmi vhodný pro delší přepravy a skladování i v náročnějších.

WELLENSTOFF (lepší šedák) – recyklovaný sběrný starý papír tříděný do něhož se přidává škrob pro zvýšení pevnosti. Jeho pevnost se díky tomu blíží pevnosti polobuničiny

SCHRENZ (šedák) - nejméně kvalitní papír, je vyráběn ze směsného sběrového papíru.

U krycích i zvlněných papírů platí, že čím kvalitnější a pevnější papír tím vyšší cena a totéž platí i naopak. Proto je vhodné při výběru obalů zvážit nejen velikost a váhu obsahu, ale také jak dlouhé a náročné bude skladování nebo přeprava.