Umíte správně recyklovat?

Aneb kam patří použité obalové materiály a co se s nimi děje po recyklaci?

Česká republika je úspěšnou zemí ohledně třídění odpadu, momentálně aktivně třídí skoro třičtvrtě obyvatelstva, problémem je, že ne každý třídí správně. I tak je třídění odpadu v Čechách na nadějné cestě. Podívejte se na rychlý návod, jak správně vyhazovat váš odpad a 5 důvodů, proč je vlastně dobré třídit.
umíte správně recyklovat
 
Proč třídit?
Důvodů proč třídit je mnoho a každý z nás si může najít ten vlastní. Málokdo ví, že třídění je vlastně občanská povinnost, dle zákona je každý z nás zavázán zbavovat se řádně odpadu – předepsaný způsob se liší dle města pobytu. Blahodárný ekologický dopad třídění je obecně znám, čím je ale tak prospěšné?

 
Šetří vodu
Tříděním se dokáže zamezit plýtvání vody, například v roce 2021 se ušetřilo celkem 399 000 000 m3 .

 
Opětovně využívá materiál
Momentálně třídí přes 77% obyvatel a už při tomto počtu se v loňském roce podařilo zrecyklovat 73 % všech obalů. Každá domácnost tak vytřídila průměrně:

 
  • 56 kg papíru
  • 39,1 kg plastů a stejné množství kovů
  • 35,4 kg skla

Šetří elektřinu
Třídění šetří elektrickou energii. Za minulý rok se podařilo uspořit tolik energie, co odpovídá spotřebě celého Karlovarského kraje – a to 6 639 420 MWh.

 
Chrání ovzduší
V minulém roce se snížila uhlíková stopa o více než 987 tisíc tun CO2, což je výsledkem třídění!

 
popelnice na recyklaci
Jaké jsou druhy popelnic a co do nich (ne)patří?
 
Barev popelnic je mnoho a váže se k nim spousta výjimek, pochopit jejich princip ale není náročné.
 
Zelený kontejner
Zelený kontejner slouží k uchování skla, ale pozor - pouze barevného skla – například láhve od nápojů, léků apod.

 
Bílý kontejner
Bílý kontejner je taktéž určen pro sklo, ale v tomto případě pro čiré – například pro různé průhledné sklenice od marmelád, láhve, sklenice atd. Zelený kontejner někdy bývá i směsný pro veškeré sklo, když do něj tedy dáte čiré sklo, vyloženě chyba to nebude. Naopak bílý kontejner je určen jen a pouze pro čiré sklo!

 
Z obalových materiálů nepatří do skla pravděpodobně nic. Maximálně nějaká skleněná dóza, ve které můžete své věci přepravovat.
 
Žlutý kontejner
Žlutý kontejner slouží k vyhození plastů, ale pozor, jen těch čistých. Například mističku od jogurtu je před vyhozením potřeba opláchnout. Jelikož musí být plast čistý, zapomeňte na umaštěné obaly od uzenin a dalších mastných výrobků. Žlutý kontejner je taktéž určen pro polystyren, proto do něj dávejte různé krabičky od jídel z restaurací.

 
Z obalových materiálů patří do plastů ZIP sáčky a další plastové obaly, bublinkové fólie a flo-pak výplňový materiál (je-li z plastu).
 
Modrý kontejner
Do modrého kontejneru se mají dávat odpadky z papíručasopisy, sešity, reklamní letáky, kartony či knihy bez vazby.

 
Co nepatří do modrého kontejneru? Obecně platí pravidlo, že do tohoto kontejneru dáváme jen čistý papír. Znečištěný patří do směsného kontejneru, zde můžeme příkladem uvést krabici od pizzy. Do modrého kontejneru nepatří ani recyklovaný papír. Typickou chybou je rulička od toaletního papíru a vanička od vajec, tyto produkty jsou vyráběné z několikrát recyklovaného papíru, a proto do modrého kontejneru nepatří a jejich místo je v tom směsném. Také pozor na papír s povrchovou úpravou. Ať už s voskováním či s leskem, nesmí se vkládat do modré popelnice.
 
Hlavní roli ve třídění odpadu obalových materiálů hraje modrá popelnice, kde se můžete zbavit papírových tašek, kartonových krabic, kartonových obálek, balících papírů, kartonové střiže a dalších papírových materiálů. Výhodou je, že balící papír může obsahovat malé částečky izolepy, s tou si při recyklaci poradí. Co ale na papíru být nesmí jsou částečky lepidel a jiných chemikálií. Jistá forma výplňového materiálu si může také najít cestu do modré popelnice – jedná-li se o mačkaný papír.
 
Oranžový kontejner
Oranžový kontejner nenajdete v každém kraji, jedná se o rozšíření kontejnerů na plast. Patří sem krabice od nápojů (džusy a mléčné výrobky). V případě, kdy nenaleznete oranžovou popelnici, je však můžete vložit do žluté.

 
Oranžový kontejner pravděpodobně neslouží k uchovávání žádného obalového materiálu.
 
Hnědá popelnice
Do hnědé popelnice se dává vše, co se dokáže rozložit, tedy vše, co byste byli ochotni dát na vlastní kompost. Hlavním odpadem hnědého kontejneru jsou zbytky jídel (ovoce, zelenina, pečivo, ale i vařené pochutiny), odpad z potravin (skořápky, lusky atd.), papírové ubrousky či kapesníky a v poslední řadě veškeré přírodniny (dřevo, hlína, rostliny, květiny, ale i trus zvířat).

 
Ani hnědá popelnice se pravděpodobně nestane domovem pro obalový materiál, jestli tedy k balení nevyžíváte nějaký přírodní materiál - například lýko, či papírové ubrousky jako výplň.
 
Směsný kontejner
Ve zkratce je směsný kontejner úschovnou na zbytek odpadu, který se nedá roztřídit – kromě několika výjimek (elektronika, kov, léky apod.). Dávejte do něj recyklovaný papír, nevratně znečištěný papír a zrcadla (zrcadla nejsou skleněná).

 
Většina obalových materiálů by se měla dát lehce vytřídit, do směsného odpadu můžete vložit asi jen molitan – v případě, že jej využijete jako výplňový materiál, a dále již několikrát zmiňovaný recyklovaný papír, případně znečištěný papír – například od mastnoty. Dále si ve směsném odpadu najde místo lepící páska.

 

Jak je to s odpadem z více materiálů?
 
Před vyhozením odpadu je potřeba se zamyslet nad materiálem provedení a posléze vás napadne správné řešení.
 
Hezkým příkladem je kelímek od kávy nebo čaje – víčko a brčko bývá plastové a patří tak do žlutého kontejneru, naopak samotný kelímek patří do směsného kontejneru, jelikož je papír potažen lehkou vrstvou plastu.
 
Ve světě obalových materiálů lze zmínit papírovou obálku s plastovou výplní. V tomto případě je potřeba oddělit papír od plastu a pak je roztřídit do modrého a žlutého kontejneru. Když se vám od sebe materiály nepodaří oddělit, je lepší celou obálku vhodit do směsného odpadu.
 
Jak se recykluje a k čemu se může využít recyklovaný materiál?
 
Správně roztříděný a zařazený odpad má hojné využití:
 
Plasty
Z plastů se vytváří drť či granule, které potom mají všestranné využití. Buď se mohou znovu využít ke svému prvotnímu účelu – například PET láhve, ale dnes již bývá jeho využití daleko kreativnější – oděvy, vlákna na koberce, folie, pytle, výplně, ale i stavební materiál.

 
Papír
Čistý papír se vytřídí, v papírně se rozvlákní a vyčistí od drobných nečistot, následně se z něj vytvoří papír nový, případně vzniknou i úplně nové věci – obaly na vejce, izolace, nástřiky pro zatravňování atd.

 
Sklo
Výhodou skla je jeho schopnost opakované recyklace. Tříděné sklo se musí dotřídit a zbavit od nečistot, následně se přesune do sklárny, kde se vytvoří nové produkty – skleněné obaly a láhve, tepelné izolace, stavební hmoty nebo pěnové sklo.
 


Související produkty